122 éves levelet rejtett egy templomtoronyban talált időkapszula
„Dicsértessék a Jézus Krisztus!” Ezzel köszöntötte az utókort az 1901-ben időkapszulába rejtett levelében Kramp János eleki esperes-plébános, amelyet november végén találtak az eleki Sarlós Boldogasszony templom toronysüvegében.
Egy nyilvános sajtótájékoztató keretein belül mutatták be a 122 éves levelet, emellett pedig beszámoltak a templom felújításáról, az érdeklődők pedig “kézjegyükkel is elláthatták az új toronysüveg héjazatát”.
A Sarlós Boldogasszony templom tornyában a felújítás során talált időkapszula Kramp János egykori esperes-plébános utókorhoz intézett levelét rejtette, számolt be a Gyula Televízió honlapja.
“Négy évvel ezelőtt kezdődött az a folyamat, amely ma történelmi pillanatokkal ajándékozza meg az elekieket”, emelte ki Szelezsán György. A 227 éves templom felújítása “csapatmunkaként kezdődött, és úgy is folytatódott”. A polgármester szerint a város lakossága magáénak érzi a templom felújítását, ezért is okozott ekkora izgalmat a rejtélyes időkapszula.
Wittmann László szerint idén a német nemzetiségi önkormányzat egy 120 millió forintos támogatást kapott, amelyből megindulhattak a templomfelújítási munkák. Az összeget 2024 év végéig kell felhasználni, de a felújítás valószínűleg hamarabb befejeződ, így megkezdődhet majd a homlokzat felújítása is.
Fajzi Tamás tervezőmérnök elmondta, hogy az eleki templom szerkezetileg egyedülálló, ugyanis a födémszerkezet nagyrésze betonból készült. Ráadásul a beton az 1901-es bővítési munkák idején a legmodernebb építési anyagnak számított. Emellett arról is beszélt, hogy már a templom külsejének megújítása is tervezési szakaszban van.
Kramp János 1888-1913 között volt Elek emblematikus egyénisége, hangsúlyozta Fazakas Gusztáv. “Neve és személyisége egybeforr az eleki katolikus közösség életével.”
A plébános kiemelte, a Sarlós Boldogasszony templom felújítása különös hatással van az eleki katolikusokra, ezt támasztja alá az időkapszulába rejtett üzenet iránti érdeklődés is.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban